Історія

Приватне акціонерне товариство «Миколаївцемент» (до 2000 року — Миколаївський цементно-гірничий комбінат) розташоване в південно-західній частині міста Миколаєва Львівської області, поряд із залізничною магістраллю Львів — Чоп.

Будівництво підприємства розпочалося в 1940 році і вже через 10 років на ньому було введено в дію першу тех­нологічну лінію потужністю 150 тис. тонн цементу на рік. Друга піч з комплексним обладнанням введена в експлуатацію у 1951 році, після чого річна потужність склала 450 тис. тонн. Після пуску третьої і четвертої ліній в 1957 році, п’ятої — у 1959 р. та шостої технологічної лінії у 1961 р. потужність заводу виросла до 1 млн. 650 тис. тонн цементу на рік. На початку 1964 року завод переіменовано на цементно-гірничий комбінат (ЦГК).

У 1974 р. було розроблено технічний проект з розширення комбінату ще на дві технологічні лінії. У 1983–1985 рр. було пущено в дію сьому та восьму технологічні лінії. У цей період комбінат досягнув найбільшої виробничої потужності у своїй історії, а саме понад 3 млн. 100 тисяч тонн цементу за рік.

У 1995 році розпочато процес приватизації заводу, яким до того часу розпоряджалася держава в особі Фонду державного майна. В результаті конкурсу на акціонування заводу 30% акцій придбала фірма «Хорда» і 11% «Градобанк». Однак вказані фірми практично жодних інвестицій в завод не вклали. Натомість, французька компанія «Лафарж», яка теж брала участь у конкурсі в 1995 році, але не виграла його, продовжила реалізацію своїх планів щодо заводу. Спочатку придбала 28% акцій у держави, потім 14% на вторинному ринку цінних паперів, потім ще. Таким чином, «Лафарж» (з 2015 року «ЛафаржХолсім») стала основним власником акцій тодішнього ВАТ «Миколаївцемент», придбавши 99,26% акцій у 1999 році.

Найбільш значущими інвестиційними проектами, впровадженими на підприємстві впродовж 1999–2013 років, були такі:

 • Організація структури управління заводом за європейським зразком
 • Комп’ютеризація підприємства
 • Підвищення кваліфікації (навчання) працівників, у тому числі й курси з вивчення англійської мови
 • Впровадження системи управління охороною праці
 • Вдосконалення технології виробництва цементу, модернізація  обладнання, зокрема:
  • будівництво двох терміналів відвантаження навального цементу
  • модернізація  сировинного відділення зі встановленням закритого циклу помелу
  • будівництво цементного млина №9 закритого циклу помелу
  • модернізація обертової печі № 4 (в т.ч. будівництво нового електрофільтра)
  • перевід обертових печей випалу клінкеру з природного газу на вугілля та альтернативне паливо (зношені автомобільні шини)
  • технічне переоснащення електрофільтрів обертових печей
  • збільшення потужностей пакування цементу, встановлення обладнання для палетизування пакованого цементу
 • Покращення умов праці та побутових умов працівників
  • Реалізація програм зі сфери соціальної відповідальності та спонсорська допомога для міста і району.

Із вересня 2013 року ПрАТ «Миколаївцемент» стало частиною групи CRH (Cement Roadstone Holding) — світового лідера у галузі будівельних матеріалів.

Тоді ж було прийнято рішення про зупинку тут застарілої енергоємної мокрої технології виробництва цементу і перехід на клінкер (напівфабрикат для виготовлення цементу), вироблений найбільшим підприємством CRH в Україні ПАТ "Подільський цемент", де в 2011 році була введена в експлуатацію найбільша в Європі нова сучасна лінія виробництва клінкеру сухим способом, вартістю понад 300 млн євро.

На сьогодні ПрАТ «Миколаївцемент» є лідером на регіональному ринку (Львівська область).

Опубліковано на умовах CC BY 4.0 International